Spierzchnięte i pękające usta są najczęściej przyczyną zmieniających się warunków atmosferycznych. Wiatr, mróz i słońce wpływają na ich niekorzystny wygląd. Powodują nadmierne wysychanie, pozostawiając na ustach uczucie ściągnięcia i napięcia. Pewnie, gdy Twoje usta są suche to natychmiast je oblizujesz. A wiesz, że pozostawiona ślina na Twoich ustach powoduje jeszcze szybszą utratę wilgoci? Co z kolei powoduje, że usta stają się szorstkie i pękają, przez co tworzą się bolące i krwawiące ranki. A dzieje się to tak, gdyż usta pozbawione są gruczołów łojowych, przez co czerwień wargowa musi być zwilżana śliną.

Jaki rodzaj nabłonka pokrywa usta ?

Usta pokrywa nabłonek płaski, składający się z kilku warstw komórek. Tworzy on zewnętrzną warstwę skóry, która pełni rolę ochronną, zapobiegającą wysychaniu. Warstwa ta umożliwia stałą odnowę przez złuszczanie się warstw wierzchnich, których miejsce zajmują nowe komórki, namnażające się w głębszych warstwach. Warstwa ta jest cienka, przeświecają przez nią liczne naczynia krwionośne. Nadaje to czerwieni wargowej charakterystyczne różowe bądź czerwone zabarwienie. Cechuje się specyficzną budową, pozbawiony jest gruczołów potowych, łojowych i włosów.

Jakie są najbardziej skuteczne balsamy do ust ?

Najbardziej skuteczne balsamy do ust to takie, które zawierają : naturalne masła, oleje, woski (pszczeli, carnauba, candelilla) i witaminę E. Są one niezawodne w walce z spierzchniętymi i popękanymi ustami. Balsamy zawierające w swoim składzie oleje, masła czy woski, pozostawią na Twoich ustach film, który zabezpieczy je przed utratą wilgoci, odżywi je i silnie zregeneruje. Unikaj w balsamach do ust alkoholi, gdyż to one powodują wysuszenie.

Jakie składniki zawarte są w balsamie ?

♥ Masło mango – odżywia, nawilża, uelastycznia i regeneruje skórę. Bogaty w dużą zawartość kwasów tłuszczowych:

 • kwas oleinowy – 40-50%
 • kwas stearynowy – 22-48%
 • kwas palmitynowy – 5-8%

♥ Masło shea – zawiera witaminy E i F, prowitaminę A, naturalną allantoinę, woski, a także bogaty jest w kwasy tłuszczone zarówno nienasycone jak i nasycone. Jest naturalnym filtrem UV (3-4 SPF). Nawilża, natłuszcza i chroni naszą skórę przed transepidermalną utratą wody.

♥ Olej ze słodkich migdałów – zawiera witaminę A, D i E, składniki mineralne, a także kwasy tłuszczowe, w tym kwas palmitynowy, stearynowy, oleinowy i linolowy. Wygładza, nawilża i szybko się wchłania, nie pozostawia tłustego filmu na skórze.

♥ Olej z awokado – zwany olejem 7 witamin (A-B-D-E-H-K-PP), silnie nawilża, odżywia i regeneruje skórę, wykazuje zgodność z naturalnymi lipidami skóry, dlatego z łatwością odbudowuje barierę lipidową. Bogaty w: kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy, linolenowy), skwalen, fitosterole, sole mineralne i lecytynę.

♥ Olej z pestek moreli – nawilża, wygładza i regeneruje. Zawarte są w nim witaminy, takie jak : witamina A i E.   Bogaty w dużą zawartość kwasów tłuszczowych:

 • kwas oleinowy – 58,5 %
 • kwas linolowy – 29,3 %4

♥ Wosk pszczeli – uelastycznia i zmiękcza skórę. Ułatwia rozsmarowanie balsamu na ustach. Nadaje jedwabisty połysk.

♥ Wosk carnauba – regulator konsystencji i lepkości.

♥ Witamina E  – posiada silne właściwości nawilżające, przeciwzapalne, wygładza, a także działa odżywczo.

♥ Olejek grejpfrutowy – posiada silne działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybowe. Piękny cytrusowy zapach działa odświeżająco.

♥ Barwnik (mieszanka:  czerwony i żółty) – nadaje piękny łososiowy kolor.

Jak przygotować balsam do ust ?

 1.  Przygotuj i odważ wszystkie składniki.
 2. W kąpieli wodnej rozpuść odpowiednią ilość stałych substancji. W pierwszej kolejności rozpuść wosk Carnauba, w temperaturze 82°C, następnie po spadku temperatury do 70-75 °C dodaj wosku pszczelego i pozostałych maseł (masło shea i masło mango).
 3. Po rozpuszczeniu substancji stałych dodaj płynne oleje (olej ze słodkich migdałów, olej z awokado i olej z pestek moreli).
 4. Po ostygnięciu składników do temperatury 40-45 °C dodaj pozostałe składniki, w tym witaminę E, olejek grejpfrutowy, barwnik i intensywnie mieszaj.
 5. Przelej całą zawartość do pojemniczka.
 6. Jeżeli chcesz, aby balsam szybciej zastygł się, włóż go do lodówki.
 7.  Ciesz się silnie natłuszczonymi i odżywionymi ustami.

8 złotych zasad na pięknie wyglądające usta:

 1.  Przed każdym wyjściem posmaruj usta balsamem, w ten sposób zabezpieczysz je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
 2. Posmaruj usta balsamem, gdy będziesz miała uczucie ściągnięcia i napięcia, możesz w ten sposób zapobiec pękającym ustom.
 3. Posmaruj usta grubą warstwą balsamu przed tym jak położysz się do łóżka spać, a rano obudzisz się z fantastycznie natłuszczonymi i odżywionymi ustami.
 4. Jeżeli chcesz pozbyć się suchych skórek czy po prostu odżywić skórę Twoich ust, wykonaj ich peeling tuż przed nałożeniem balsamu, wygładzisz swoje usta i sprawisz, że balsam efektywniej zadziała.
 5. Nie oblizuj ust na zimnie, gdyż przyspiesza to utratę wilgoci i bardzo wysusza wargi.
 6. Nie obgryzaj warg, gdyż powoduje to pojawienie się bolących i krwawiących ranek.
 7. Nie skup suchych skórek, nie wygląda to estetycznie.
 8. Nie jedz słonych, pikantnych i kwaśnych potraw, kiedy masz spierzchnięte i popękane usta, wzmaga ból i nasila objawy.

Ciesz się swoimi kuszącymi ustami cały rok !

Handicraft Beauty/ Rękodzieło Piękna

Buziaaaaaak ♥

 

 

 

Grejpfrutowy balsam do ust
Czas przygotowania
11
Czas gotowania
4
Czas w sumie
15

Składniki

♥ Masło mango - 6g

♥ Masło shea - 6g

♥ Olej ze słodkich migdałów - 0,8g

♥ Olej z awokado - 0,8g

♥ Olej z pestek moreli - 0,8g

♥ Wosk pszczeli - 0,8g

♥ Wosk carnauba - 0,8g

♥ Witamina E  - 0,5g

♥ Olejek grejpfrutowy - 0,5g

♥ Barwnik ( mieszanka:  czerwony i żółty) - kilka kropel

Instrukcja przygotowania

 •  Przygotuj i odważ wszystkie składniki.
 • W kąpieli wodnej rozpuść odpowiednią ilość stałych substancji. W pierwszej kolejności rozpuść wosk Carnauba, w temperaturze 82°C, następnie po spadku temperatury do 70-75 °C dodaj wosku pszczelego i pozostałych maseł ( masło shea i masło mango).
 • Po rozpuszczeniu substancji stałych dodaj płynne oleje ( olej ze słodkich migdałów, olej z awokado i olej z pestek moreli).
 • Po ostygnięciu składników do temperatury 40-45 °C dodaj pozostałe składniki, w tym witaminę E, olejek grejpfrutowy, barwnik i intensywnie mieszaj.
 • Przelej całą zawartość do pojemniczka.
 • Jeżeli chcesz, aby balsam szybciej zastygł się, włóż go do lodówki.
 •  Ciesz się silnie natłuszczonymi i odżywionymi ustami.